O projekte
Mobilita vo Veľkej Polomi
V dňoch 9. – 12. júna 2026 sa päť žiakov našej školy zúčastnilo Erasmus+ mobility v partnerskej škole v obci Veľká Polom. Mobilita bola zameraná na spoznávanie prírodného prostredia, rozvoj digitálnych kompetencií, technických zručností a budovanie tímovej spolupráce.
Počas pobytu sa žiaci zapojili do viacerých terénnych cvičení, počas ktorých skúmali miestny terén, rastlinstvo a živočíšstvo. Pozorovali rozdiely medzi prírodným prostredím Veľkej Polomi a regiónom Oravy a následne porovnávali získané poznatky s podmienkami v okolí našej školy. Vďaka praktickému pozorovaniu si rozšírili vedomosti o biodiverzite a ochrane životného prostredia.
Veľkým prínosom boli aj aktivity zamerané na rozvoj digitálnych a technických zručností. Žiaci sa naučili základy programovania robota, pričom si vyskúšali tvorbu jednoduchých príkazov a riešenie úloh prostredníctvom programovania. Zaujímavou skúsenosťou bola aj práca s vyrezávačkou, pri ktorej si osvojili základné pracovné postupy, precíznosť a bezpečnosť pri práci s technickými pomôckami.
Súčasťou programu bolo spracovanie získaných poznatkov do digitálnych výstupov. Žiaci pracovali v medzinárodných tímoch, vytvárali prezentácie, fotografie a ďalšie materiály, ktoré následne prezentovali ostatným účastníkom. Rozvíjali tak svoje digitálne kompetencie, kreativitu a prezentačné schopnosti.
Nechýbali ani aktivity zamerané na spoznávanie miestnych tradícií a trávenie času v prírode. Veľkým zážitkom bolo rybárčenie, počas ktorého si žiaci vyskúšali základy rybolovu, trpezlivosť a rešpekt k prírode. Táto aktivita bola zároveň príležitosťou na neformálne rozhovory a upevňovanie vzťahov medzi účastníkmi mobility.
Počas celého pobytu sa žiaci zapájali do rôznych skupinových hier a úloh, ktoré podporovali tímového ducha, spoluprácu a vzájomnú komunikáciu. Vďaka týmto aktivitám vznikli nové priateľstvá a posilnili sa vzťahy medzi slovenskými a českými žiakmi.
Zaujímavou súčasťou programu bola aj návšteva mesta Ostrava, kde sa žiaci zamerali na sledovanie spôsobov riešenia ekologických otázok v mestskom prostredí. Spoznávali príklady revitalizácie bývalých priemyselných oblastí, využívania zelene v meste a opatrení na ochranu životného prostredia. Získané poznatky následne porovnávali s environmentálnymi aktivitami realizovanými v našom regióne.
Mobilita vo Veľkej Polomi priniesla žiakom množstvo nových vedomostí, praktických skúseností a nezabudnuteľných zážitkov. Okrem zdokonalenia digitálnych a technických zručností si odniesli aj nové priateľstvá, cenné skúsenosti z medzinárodnej spolupráce a motiváciu aktívne sa podieľať na ochrane životného prostredia.
Ďakujeme partnerskej škole za výborne pripravený program, srdečné prijatie a všetkým účastníkom za vzornú reprezentáciu našej školy. Veríme, že získané skúsenosti budú pre našich žiakov inšpiráciou aj v ďalšom štúdiu a osobnom rozvoji.
7